@bick
That is an idea but that's going to be a ways out as right now we don't even have miners. At such a point as we did have miners, pretty much anyone would be able to do something like that by purchasing miners. Or you could purchase existing miners now. That would be more efficient than stickminers in the ~$500 range anyhow.
--
novak
Well efficient is not the point. Education requires something that works. Is budget friendly and something that can be used by a group huddled around a laptop also note shipping costs will be a lot lower for a more worldwide distribution. Power Supplies, loud fans etc not really conducive to learning environments. Stickminers are perfect. Ok no worries as this would be ideally something we can discuss if you have some free time and workable units. I will keep checking back in with you guys when you are nearly there. In the mean time I will map out some lesson plans etc for our students on this potential project so if and when things are right on your end we are ready to go here.