Post
Topic
Board Economics
Re: Cheap food: can you beat this price in your country?
by
Synchronice
on 27/02/2023, 13:04:37 UTC
I eat
700g chicken fillet every day, £6/kg=euro6.78 =4.746euro/700g
300g salmon,£14.78/kg=euro16.70/kg =5euro/300g
5-10 eggs (egg whites),£1.50/5eggs=euro1.69/5eggs
4-5 bananas,euro 0.80 for 5 bananas
two cottage cheese,
oatmeal,
rice
some vegetables. frozen veg £1/kg =euro1.16/kg

you only gave measurements of first 4
so i gave you the UK prices from UK Aldi and converted for you

although those are prices based on kg of weight. it should be noted that there may be actual differences of TRUE weights and measures

Eg a large egg in germany may be a medium egg in the uk(or vice versa)
the amount of brine pumped into meat may differ from country to country (pre-cook weight)
Strange, Первый канал, Россия Сегодня and other Russian media and news companies were saying that people in the UK have to choose between heat and food. I don't know how british people can afford food with so low salaries.
Okay, just kidding. Thank you for information, there are still quite good prices in the UK.

I don't know how much you pay for a gym monthly subscription, but it's also cheap here. I was paying 15$ and now I will pay 9$ in another gym.
Monthly contracts are a little expensive but 1-2 year contracts are cheap. Roughly, you can find great GYM with sauna, solarium and other premium services for 45 Euro a month.

Do you also consume protein powders (1kg for 19,19$) and creatine (250g for 15,35$)? Those are the costs.
You shouldn't really buy cheap protein powder because shady companies do amino spiking to bump up the overall protein content of a powder. Optimum Nutrition gold standard whey is really a gold standard. Best price and quality ratio.