In Indonesia.
Average income: $200
Cost of living:
1. House rent (including utility bills): $65
2. Transportation: $10-$30
3. Food: $60-$100
All calculations per month, the cost of the standard meal is around $0.64-$1.28 which usually you will get rice, fried chicken, some vegetables, and iced tea.
Wow!
Is it for one person? The meal seems affordable for everyone. But I believe it varies from place to place. Is it the cost in a restaurant or does it cost when someone ready it at home?
I want to share my meal cost in my country. If we cook everything at home, a standard meal costs around $1.5 per person. But if I buy the same food from a standard restaurant, the same meal costs around $3.5-$5. That includes Rice, water, beef, fish and some sauce and salad.
The living cost depends on in which city you are in. It starts from $20 up to $500. Standard houses in the capital city cost around $300.