Post
Topic
Board Speculation
Re: Wall Observer BTC/USD - Bitcoin price movement tracking & discussion
by
philipma1957
on 05/03/2025, 15:46:40 UTC
Not going to lie, falling from $109,000 to $78,000 was rather unsettling, for me at least. I know we’ve HODLED through similar and even worse corrections in previous bull markets, percentage wise. But for me, it feels a lot worse when you’re watching your net worth dump by so much money. The money involved now is so much more than it was when our coins were losing $40 each per day or something at the same % dip as we saw from $109,000 to $78,000.
Exactly this! Seeing your net worth (FIAT-wise) decrease drastically feels the worst this cycle. But don't forget 1BTC=1BTC.  

watching a wallet drop from $218000 to $156000 hurts.

but

watching eggs go from $1.39 to $10.00
watching lamb roast go from $39 to $67
watching lamb steaks go from $12 to $20

watching a loaf of bread go from $2 to $5

watching my garbage pickup go from $250 a year to $1500 a year.

watching my house insurance go from $500 to $1200
watching my car insurance go from $1000 to $3000 no claims in 30 years

is way more frightening and depressing.

edit prices are from 2019 to 2025


I just bought 30 extra large eggs at Costco for CA$7.69 (US$5.35 which works out to US$2.14/dozen).  I'm not allowed to cross the border with them though so I can't help you out that way but maybe with some advice?   The US national average for a dozen eggs is $4.95 so you're just in an unlucky area harder hit by bird influenza policies.   Maybe it would be more cost-effective to convert one of your altcoin mining sheds to a chicken coop and sell eggs instead?  You don't have to let them run free but you can charge more money for them if you do Smiley


town ordinance says my shed must be 50 feet from property edge.

my property is 100 by 300 thus my shed can not be 50 feet 🦶 away from my property edge thus no chickens.

Not that I paid 10 bucks for a dozen.

I got 24 large for 8.99 and purchased 72 of them. so 72 for 27. I then purchased 1 gallon of pure egg whites for 20 dollars

I make omelette with four full eggs and 8 oz of the egg whites. it is just about 16 oz of egg.

I use diced pepper, diced onions, brisket, kale, spices , tomato sauce and goat cheese fried in a large pan.

it is really good for a diabetic. It serves six. Cost is about 25 usd including low carb soft taco bread.

you get six maybe eight tacos one is enough for breakfast.

What kills me is my high protein no grain diet gets more costly.

steaks
burgers
lamb
bison
eggs

all are really costly

chicken
pork are still fairly low cost.