Post
Topic
Board Announcements (Altcoins)
Re: [ANN] CannabisCoin [CANN][X11][Official][420] Developments & Discussions.
by
socosavvy
on 14/10/2014, 14:53:23 UTC
Next step is take a look at your electric bill and see how much you pay per KW. The national average is $.12.

Lets say you're growing on a 24/0 schedule. 500 watts x 24 hrs= 12,000 watts a day, or 12 KW a day.

12 x .12 = $1.44 a day or $43.20 a month.



So it would cost about $86.40 a month for 1000 watts of light. That 1000 watts of light will get you at the lowest end 250 grams. It takes 7 months to go from seed to flower. 7 x $86.40 = $604.80

604.80/250 = $2.4192 per gram per 1000 watts

or middle ground at 500 grams per 1000 watts
604.80/500 = $1.2096 per gram.

or at the high end at 1000 grams per 1000 watts
604.80/1000 = $0.6048 per gram.



Then you need to factor in the rent/cost of the buildings.

 


Do you really think D9 hasn't done all of this math already???